444 76 79
tr
Sosyal Medya Hesaplarımız

Spor

Spor

Gençlik ve Spor Müdürlüğü
İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’ne ait çim saha 1991 yılında yapılmış olup. Kapalı spor salonu 1994 yılında faaliyete geçmiştir. Kurulduğu yıl Türkiye’nin en iyi ikinci spor salonu olan Mahmut Demir Kapalı Spor Salonu ülkemizin eni iyi spor salonlarındandır.
1990’lı yıllarda birçok yerde çim saha ve tesisin olmamasından dolayı 3. lige yükselme ve grup maçları sürekli olarak ilçemizde oynanmıştır.
2000 yılında Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü bünyesinde Gençlik Merkezi Müdürlüğü kurulmuştur. Gençlik merkezinin kurulmasıyla birlikte Gençlik şölenleri, bilgisayar, saz, gitar, org, halk oyunları, step-aerobik, İzcilik, masa tenisi gibi kurslar düzenlenmiştir.
Gençlik Merkezimiz her yıl Gençlik Kamplarına öğrenci göndermektedir.
Spor salonumuzun standart ölçülere sahip olmasından dolayı Hentbol şampiyonası (2003), Badminton şampiyonası (2005) ilçemizde oynanmıştır.
20-28 Haziran 2009 tarihlerinde Türkiye-İngiltere ve Türkiye-Romanya arasında Avrupa ligi Bay/Bayan Milli takımlar voleybol grup müsabakaları Suluova’da yapıldı.
Filenin Sultanları 10 gün süresince ilçemiz ve çevre il ve ilçelerden gelen binlerce seyircinin desteğiyle bütün maçla¬rını kazanarak grup birincisi oldu.
Bayan Milli takımlar sorumlusu Mehmet Bedestenlioğlu, bayan Milli takım kaptanı Gülden ve ikinci kaptan Duygu kendileriyle yapılan bütün röportajlarda Suluova’ya ve seyircisine hayran kaldıklarını belirttiler.
Ata sporu güreş, ilçede ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Türkiye ve Uluslar arası yarışmalarda başarı gösteren, birincilik kürsüsüne çıkarak şampiyon olan güreşçiler yetişmiştir. Suluova, Türkiye güreş şampiyonluğuna ev sahipliği yapmış ender ilçelerden biridir.
İlçemizde yetişmiş başarılı güreşçiler:
Yaşar DOĞU
İlçemizin İlk Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olan güreşçisi Türk sporunun sembol ismi Yaşar Doğu’dur.
Hüseyin YENER; 1936 yılı yan ağır siklet Türkiye şampiyonu
Sadık ESEN; 1948 yılı Dünya ağır siklet şampiyonu, 1948 yılı Türkiye karakucak şampiyonu
Yusuf DEMIR;196S yılı Dünya dördüncüsü
Ali ŞAHİN; 1974 yılı Avrupa İkincisi
İ.Ethem YENER; Milli güreşçi
İsmail İNAN; 1985 yılı Türkiye karakucak birincisi
A.İbrahim KAVİ; 1991 yılı ordular arası Dünya İkincisi
Mahmut DEMİR; 1989 yılı Dünya gençler birincisi, 1990 yılı balkan birincisi, 1991 yılı Akdeniz oyunları birincisi, 1991 yılı Dünya birincisi, 1996 yılı ağır sıklet Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu.
İlçemizde gençlerin spor faaliyetlerini en güzel şekilde yürütebilmeleri amacıyla 3 adet toprak saha, standart¬lara uygun 1 çim saha, 1 adet kapalı spor salonu ve 2 adet halı saha bulunmaktadır.
Ayrıca spor ilçe müdürlüğüne bağlı ve lisanslı sporcula¬rın yer aldığı dört spor kulübü faaliyet göstermektedir.
İlçemizdeki Spor Kulüpleri
1-Şeker Spor kulübü
2-Suluova Belediye Spor Kulübü
3-Suluova Genç Avcılar Atıcılar İhtisas Spor Kulübü
4-Suluova Çeltek Spor Kulübü
5-Suluova Çeltek Serhat Spor Kulübü
Gençlerimizin sağlıklı olmaları, ahlaki yapılarının ve sosyal sorumluluk duygularının geliştirilmesi için spor faaliyetleri organize edilmektedir. Suluova’da düzenlenen festival ve şenliklerde, çeşitli spor gösterileri yer almakta, turnuvalar organize edilmektedir.
Ayrıca spor ilçe müdürlüğüne bağlı ve lisanslı sporcuların yer aldığı dört spor kulübü faaliyet göstermektedir. Ata spo¬ru güreş, İlçede ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Türkiye ve Uluslar arası yarışmalarda başarı gösteren, birincilik kürsüsüne çıkarak şampiyon olan güreşçiler yetişmiştir. Bu başarılarda hiç kuşkusuz Şeker spor’un katkısı unutulmayacaktır.
Spor Tesisi Sayısı
Çim futbol sahası: Uluslararası standartlara uygun 70» 105 ölçülere göre yapılmış ve zemini çimdir. Al tribünü 1000 kişilik olup, altında 4 adet soyunma odası, 1 adet personel odası bulunmaktadır. B1 tribünü ise 2000 kişiliktir. Kapalı spor salonu: Son yıllarda yapılan salonların İçerisinde en iyilerindendir.
Salon 3500m2 alan üzerinde, 47 x 30 m2 boyutlarında uluslar arası ölçülerde taban ağaç parke 1500 seyirci kapasi¬telidir. Salon İçerisinde İB x 12 boyutlarında antrenman salonu, 4 adet soyunma odası, 2 adet antrenör odası, 1 adet hakem odası, 1 adet misafirhane, 1 adet çay ocağı, 1 adet toplantı salonu, sauna, kafeterya, kondisyon odası ve sağlık merkezi bulunmaktadır. Semt sahaları: Amasya Şeker Fabrikası ve belirli yerlerde 8 adet semt sahamız vardır.
Yakın Zamanda Düzenlenen Müsabakalar
Suluova’da 13 Aralık 2006 tarihinde Avrupa Serbest Güreş Şampiyonası düzenlenmiş ve Çok sayıda kulübün katıldığı müsabakalarda Şeker Spor, Avrupa Şampiyonu olmuştur. 24 Mart 2007 tarihinde oynan yıldızlar Türkiye 1. İlgi Güreş Müsabakalarında Amasya Güreş Eğitim Merkezi 2. oldu. 14-16 Kasım 2008 tarihinde yapılan Serbest Güreş 1. ligi 1. tur musabakalannda Şeker Spor Kulübü, grup l.si oldu. 9.10.11 Ocak 2009 tarihlerinde Serbest Güreş 1. İlgi grup müsabakaları 5 takım arasında oynandı ve Şeker Spor Kulübü grup birincisi oldu Bunların yanında Hentbol Bayanlar 1. liginde mücadele eden Amasya Atatürk Lisesi Hentbol takımı 1. lig müsabakalarını İlçede bulunan Mahmut DEMİR Spor Salonu’nda oynamaktadır.
Güreş
Yaşar DOĞU
İlimizin bir Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olan güreşçisi Türk sporunun sembol ismi Yaşar DOĞU’ dur. Osmanlı Devletinin yıkılışı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında yokluklar ve zorluklar arasında yetişerek Dünya ve Yaşar DOĞU için Suluova’nın ve Kurnaz Köyünün anlamı ve önemi büyüktür. 1913’te Kavak ilçesine bağlı Karlı Köyünde doğan Yaşar DOĞU çocukluk ve gençlik yıllarını Amasya’nın Kurnaz Kö¬yünde geçirmiş, güreşi burada öğrenmiş, temel güreş becerisini ve ustalığım Amasya bölgesinde geliştirmiştir. O Amasya’nın yetiştirdiği ilk Olimpiyat Şampiyonu güreşçisidir.
Mahmut Demir
1970 yılında Amasya’nın Suluova ilçesine bağlı Dere köyünde, çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu, ilk, orta ve lise Öğrenimini Amasya ve Ankara’da, yüksek öğrenimini Samsun 19 Mayıs Üniversitesinde tamam¬ladı.
1983 yılında güreşe başladı. Ulaştırma ve TEDAŞ Spor Kulüpleri’nde güreş yaptı. Türk güreşine kazandırdığı Avrupa, Dünya ve Olimpiyat şampiyonluklarından dolayı 1997 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından “Devlet Üstün Hizmet madalyası” ile ödüllendirildi ve 2008 yı¬lında “Devlet Sporcusu” unvanını aldı.
Atlanta Olimpiyat Şampiyonluğundan sonra aktif iş hayatına atıldı. 1996 yılından itibaren Doksan yedi bin üyesi bulunan, Amasya, Samsun, tokat. Çorum illerini kapsayan Amasya’nın en büyük sivil toplum örgütü olan Pancar Ekicileri kooperatifinin, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. ve Pan – Et A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını yürütmektedir.
Amasya Şeker Spor Kulübü
Amasya Şeker Spor Kulübü Avrupa, Dünya ve Olimpi¬yat Şampiyonu Mahmut DEMİR’in direktifleriyle 2003 yılında kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Kurulduğu yıl 12-13 yaş grubu Türkiye Serbest Güreş şampiyonasında 59 puanla takım halinde Türkiye şam¬piyonu olmuş ve yine aynı yıl Bursa’da yapılan Cumhu¬riyet kupasında takım halinde birincilik elde etmiştir. 2004-2005 sezonunda Türkiye Serbest Güreş ikinci li¬ginde namağlup olarak Türkiye şampiyonu olan Amas¬ya Şeker Spor Kulübü Türkiye Serbest Güreş 1. ligine terfi etmiştir.
Aynı yıl Atletizm dalında 11 Eylül 2004 tarihinde İs¬tanbul ilinde yapılan Mastırlar Balkan Atletizm Müsa¬bakalarında Amasya Şeker Spor Kulübü Atleti Dursun ÜZMEN 1500 metrede Balkan l.si ve 10000 metrede Balkan 2.si olmuştur.
2006 yılında 1. ligde ilk defa mücadele etmesine rağ¬men Türkiye şampiyonu olmuştur.
1.2.3 Aralık 2006 tarihinde Suluova’da yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Serbest Güreş Şampiyonasında Türkiye, Makedonya, Belarus ve Bulgaristan’ın katıldığı müsabakalarda Amasya Şeker Spor Kulübü Avrupa Şampiyonu olmuş¬tur.
Ardından 2007, 2008,2009 yıllarında da Türkiye Serbest Güreş L liginde Türkiye Şampiyonluğunu elde etmiştir. Bu başarıyla birlikte Amasya Şeker Spor Kulübü dördüncü kez üst üste Türkiye Serbest Güreş 1. ligi Şampiyonu olarak tarih yazmıştır.
Voleybol
Standartlara uygun en iyi kapalı salonun ilçemizde olması nedeniyle bu yıl haziran ayı içerisinde Türkiye,İngiltere ve Romanya A milli Bay ve Bayan takımlarının katıldığı “Avrupa Voleybol Şampiyonası Etap Maçları” ilçemiz Mahmut DEMİR spor salonunda yapıldı.
Voleybol Milli Takımımız Suluova Mahmut DEMİR Spor Salonunda İngiltere ve Romanya Bay ve Bayan Milli takımlarına hiç yenilmeden bütün yaptıkları maçları alarak Suluova halkına çok büyük ve heyecanlı anlar yaşattılar.